• info@yerelkalkinmaprojesi.org

PERFORMANSINI ÖLÇEN ŞİRKETLER DOĞRU KARARLAR ALIYOR

PERFORMANSINI ÖLÇEN ŞİRKETLER DOĞRU KARARLAR ALIYOR

İş insanlarının ve iş dünyası derneklerinin sürdürülebilirliği, organizasyon yapısının güçlendirilmesi ve kurumsal yönetim alanında farkındalık oluşturulması amacıyla TÜRKONFED ve CIPE iş birliğinde hayata geçirilen “İş Dünyası için Yerel Kalkınma” projesinin dördüncü etkinliği KAPADOKYASİFED ev sahipliğinde, Kapadokya’da düzenlendi. Özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, belirlenen iş hedeflerine ne ölçüde ulaşıldığını takip etmenin doğru kararlar almayı sağladığına dikkat çekildi.

 

14 Mayıs 2022 / Nevşehir – Türkiye’nin en büyük bağımsız ve gönüllü iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve ABD merkezli Center for International Private Enterprise (CIPE) tarafından hayata geçirilen “İş Dünyası için Yerel Kalkınma” projesinin dördüncü etkinliği Kapadokya’da yapıldı. Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırıkkale ve Kırşehir’i kapsayan Kapadokya Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (KAPADOKYASİFED) ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi.

 

Nergiz Kadooğlu Çifçi: “Hayalimizdeki Türkiye için kalkınmaya yerelden başlamalıyız”

 

Türkiye’nin dört bir yanından 50 bini aşkın şirketi temsil eden TÜRKONFED’in, iş dünyasının birbirine kenetlendiği bir Anadolu mozaiği olduğunu söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nergiz Kadooğlu Çifçi, “Ülkemizin global iş dünyasındaki yerini güçlendirmek üzere her şirketimizin kıymetli bir rolü olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda da her şirketimizin daha verimli, yeni dünya düzenine daha uyumlu olmasının gerekliliğine odaklanıyoruz. Organizasyonel performans yönetimi ve ölçümünü de bu anlamda ihtiyacımız olan köklü dönüşümü temelden başlatacak olan kıymetli unsurlar olarak görüyoruz” dedi. Çifçi şöyle devam etti; “Hayalini kurduğumuz gelecekteki Türkiye’ye ulaşmamızda ülkemizin dört bir yanından, yerelden başlayan kalkınmanın gerekliliğini vurguluyoruz. Bu alandaki hedefimiz kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesi ve yerel kalkınmaya göre şekillendirilen sorumluluk faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir.”

 

Habibe Beşer: “Bölgemiz tarım, turizm ve ticaretle kalkınıyor”

 

KAPADOKYASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Habibe Beşer ise bölgenin kalkınmasında kısaca “3T” olarak adlandırdıkları turizm, tarım ve ticaretin ön plana çıktığını ifade ederek, “Başta üzüm, kayısı, madem, elma, lahana ve buğday olmak üzere bölgemizin değerlerini dünyanın dört bir yanına ihraç ediyoruz. Turizm ve rekreatif faaliyetlerde, yalnızca doğa, kültür değil bölge halkı da önemli bir etken. Bu nedenle yerel halkın bu faaliyetlere yaklaşımlarını ortaya koyacak ve bununla birlikte katılımlarını artıracak planlamalar yapılması gerekiyor. Ticaret ve sanayide ise bölgemiz, mevcut ekonomik koşullardan ve pandemiden etkilenmeye devam ediyor. Federasyon olarak bu kapsamda bölgesel kalkınma ve kadınların çok yönlü güçlendirilmesine yönelik projeler geliştiriyoruz” diye konuştu.

 

İş dünyası performans ölçümü eğitimi aldı

 

Çalıştayın ikinci bölümünde Öğrenme Tasarımları Kurucusu Tuğba Çanşalı ve Türkiye Ulusal Ajansı Eğitmeni Selahattin Ciritci tarafından “Organizasyonel Performans Ölçümü Eğitimi” verildi. Eğitimde, kuruluşların belirledikleri iş hedeflerine ne ölçüde ulaşabildiklerini görebilmelerini sağlayan organizasyonel performans ölçümünün, bu sayede doğru kararlar almaya ve etkin yönetime olanak tanıdığı vurgulandı. Çalıştayda ayrıca katılımcılar ile fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Etkinlik serisi Anadolu’da devam edecek

 

Bu zamana kadar Samsun, İstanbul ve İzmir’de düzenlenen “İş Dünyası için Yerel Kalkınma” projesi kapsamında; iş dünyasında kurumsal yönetimi güçlendirme hedefiyle kurumsal kimlik, yönetim kurulu üyesi/genel sekreteri oryantasyonu, kurumsal iş etiği ve ilkeleri, organizasyonel planlama, kurumsal sorumluluk ve organizasyonel performans ölçümüne yönelik çalışmalar yapılıyor. Proje Kapadokya’nın ardından Kütahya ve Zonguldak’ta düzenlenecek olan çalıştay serisiyle devam edecek.