• info@yerelkalkinmaprojesi.org

İŞ DÜNYASININ REKABETÇİLİĞİ KURUMSAL YÖNETİMLE ARTACAK

İŞ DÜNYASININ REKABETÇİLİĞİ KURUMSAL YÖNETİMLE ARTACAK

İş insanlarının ve iş dünyası derneklerinin sürdürülebilirliği, organizasyon yapısının güçlendirilmesi ve kurumsal yönetim alanında farkındalık oluşturulması amacıyla TÜRKONFED ve CIPE iş birliğinde hayata geçirilen “İş Dünyası için Yerel Kalkınma” projesinin ikinci etkinliği İstanbul’da düzenlendi. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, verimliliğin ve rekabetçiliğin artmasında kurumsal yönetimin ve organizasyonel planlamanın önemine vurgu yapıldı.

 

23 Mart 2022 / İstanbul – Türkiye’nin en büyük bağımsız ve gönüllü iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve ABD merkezli Center for International Private Enterprise (CIPE) tarafından hayata geçirilen “İş Dünyası için Yerel Kalkınma” projesinin ikinci etkinliği İstanbul’da yapıldı. İstanbul Sanayicileri ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun (İSİFED) ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi.

 

Gaye Özcan: “İş yapma kültürümüzün merkezinde kurumsal yönetim olmalı”

 

Günümüz dünyasında rekabetin tanımının değiştiğini söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Gaye Özcan, “Artık sadece ekonomik olarak üretim ve verimlilik temelli katma değer artışı yeterli değil. Aynı zamanda topluma ve çevreye değer yaratacak çalışmalar yapmak, paydaş kapitalizmi olarak adlandırılan çerçevede geniş bir değer ağı oluşturmak, her şeyden önce bunları başarabilmek için güçlü bir kurumsal yönetim anlayışını, iş yapma kültürümüzün merkezine yerleştirmek zorundayız. İşte bu nedenle toplantımızın ana teması olan ‘Kurumsal Süreçlerde Organizasyonel Planlama’yı önemsiyor ve iş dünyasına yeni bir bakış açısı sunacak, kapsayıcı iş birliklerini geliştirecek bir görüş alışverişi ortamında hep birlikte ortak aklı arıyoruz” dedi.

 

Muammer Ömeroğlu: “İş dünyasının farkındalığının artmasını hedefliyoruz”

 

İSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ömeroğlu ise “İSİFED olarak üye dernek sekretaryalarının güçlendirilmesini önemsiyor, eğitimlerin devamlılığının sağlanması için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda organizasyonel planlama alanında uzman isimlerin katkılarıyla bu önemli toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Proje ile iş dünyası derneklerinin kurumsal yönetime odaklanmalarını ve organizasyonel yapılarının güçlendirilmesi noktasında farkındalıklarının artmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Strateji oluşturmanın ipuçları paylaşıldı

 

Çalıştayın ikinci bölümünde Öğrenme Tasarımları Kurucusu Tuğba Çanşalı ve Türkiye Ulusal Ajansı Eğitmeni Selahattin Ciritci tarafından “Organizasyonel Planlama” eğitimi verildi. Çalıştıkları kurumların stratejini belirleyen yöneticilere yönelik eğitimde; planlama, strateji, yol haritası oluşturma ve uluslararasılaşma konuları ele alındı. Çalıştayda ayrıca katılımcılar ile fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Etkinlik serisi Anadolu’da devam edecek

 

İlki Samsun’da yapılan proje kapsamında; iş dünyasında kurumsal yönetimi güçlendirme hedefiyle kurumsal kimlik, yönetim kurulu üyesi/genel sekreteri oryantasyonu, kurumsal iş etiği ve ilkeleri, organizasyonel planlama, kurumsal sorumluluk ve organizasyonel performans ölçümüne yönelik çalışmalar yapılıyor. İstanbul’un ardından Anadolu’daki dört şehirde daha düzenlenecek olan projenin kapanışında ise bir zirve yapılması planlanıyor.